Krywałd (Kd)

Pierwotnie w tym miejscu, przy przejeździe na ul. Rybnickiej istniał posterunek dróżnika. Znajdował się po południowej stronie drogi, na zachód od toru szlakowego.

Posterunek odgałęźny powstał w tym miejscu po wybudowaniu od linii Nieborowice - Szyb Krywałd toru prowadzącego do KWK Szczygłowice. Prawdopodobnie przez krótki czas rolę nastawni pełnił wspomniany posterunek dróżnika. Z czasem wybudowano nową nastawnię piętrową, obecnie wyposażoną w urządzenia przekaźnikowe, chociaż nie jest wykluczone istnienie urządzeń mechanicznych w przeszłości.

Odgałęzienie do Szybu "Krywałd" zapewniało dostawy piasku podsadzkowego na most zsypowy i materiałów na plac materiałowy. Transporty piasku ustały prawdopodobnie w latach 90, wtedy to zasypano muszlę podsadzkową a później zlikwidowano konstrukcję mostu. Transporty materiałów odbywały się nadal, zakończyły się w 2018 roku. Szyb "Krywałd" zlikwidowano w lipcu 2020, a bocznicę do niego dwa lata później.

Oprócz odgałęzień do szybu "Krywałd" i KWK "Szczygłowice" posterunek zapewnia obsługę zwałowiska "Jagielnia" należącego do KWK Szczygłowice.

Ponieważ w obrębie posterunku nie ma możliwości oblotu składu, praktykuje się następujący manewr: pociąg jadący z KWK Szczygłowice spycha skład na zwałowisko. W drodze powrotnej do kopalni zatrzymuje się ponownie na posterunku Krywałd, a od strony kopalni nadjeżdża lokomotywa i ściąga skład z powrotem na teren KWK Szczygłowice.

Plan schematyczny

Plan schematyczny 2009r. get_app

Informacje

Lokalizacja: 50.211687, 18.629596
Rok otwarcia: 1961
Status: czynny

Linie kolejowe

Goszczyce - Krywałd

Galeria