Nieborowice (Nb)

Zalążek dzisiejszego posterunku odgałęźnego "Nieborowice" powstał w 1950 roku w miejscu odgałęzienia linii do szybu "Krywałd" od głównej linii z szybów "Foch" do piaskowni w Nieborowicach.

Rozjazd odgałęziający znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie kolei wąskotorowej GKW z Gliwic do Raciborza. Kolej wąskotorowa przecinała tor piaskowy w poziomie, a skrzyżowanie osłonięte było semaforami zarówno na torze wąskim, jak i normalnym. Obsługę semaforów zapewniała nastawnia stacji wąskotorwej.
Z nastawni wąskotorowej obsługiwano także przejazd drogowy na linii piaskowej i drodze wojewódzkiej (później krajowej) Gliwice - Rybnik.

Trudno jest stwierdzić, kiedy sterowanie ruchem przeniesiono do obecnej nastawni. W 1964 wybudowano tor do posterunku Bojków. Można spekulować, że budynek nastawni powstał właśnie wtedy, choć równie dobrze mógł powstać jeszcze wcześniej.

W 1972 zlikwidowano przejazd na drodze Gliwice - Rybnik, zastępując go wiaduktem.

W 1997 zlikwidowano skrzyżowanie z torem GKW.

W 2017 zamknięto dla ruchu linię do Bojkowa.

Obecnie posterunek czynny jest okresowo. Jego zadania sprowadzają się do obsługi strzeżonych przejazdów i przepuszczania przelotem pociągów kursujących między Kotlarnią a KWK Knurów. Linia do posterunku Krywałd uczęszczana jest sporadycznie.
Nastawnia wyposażona jest w przekaźnikowe urządzenia sterowania ruchem. Wszystkie rozjazdy są elektryczne a semafory są świetlne.

Opracowanie opisu: Krzysztof Przybyła. 2020

Plan schematyczny

Plan schematyczny 1952r. get_app
Plan schematyczny 1991r. get_app

Informacje

Lokalizacja: 50.226448, 18.616019
Rok otwarcia: 1950
Status: czynny okresowo

Linie kolejowe

Goszczyce - Krywałd
Nieborowice - KWK Sośnica
Nieborowice - KWK Knurów

Galeria